O mnie

Natalia urodziła się 06.10.2011 r. jako zdrowa dziewczynka, dostała 10 pkt w skali Apgar.

Gdy się urodziła, byliśmy przekonani, że jest zdrową dziewczynką. Tak samo myśleli też lekarze. Mylili się. Matka zawsze czuje, że coś jest nie tak, nawet wtedy, gdy inni uważają inaczej… Ja też czułam. Były dni, gdy Natalka krzyczała bez powodu, jakby coś ją bolało. Gdy skończyła 10 miesięcy, nie umiała jeszcze sama usiąść, nie raczkowała, nie stawała na nóżkach. Kontrola u neurologa wykazała asymetrię i obniżone napięcie mięśniowe. Zaczęliśmy rehabilitację Natalki, pełni nadziei, że dogoni rówieśników. Zaczęliśmy szukać też odpowiedzi na pytanie, dlaczego nasza córeczka jest opóźniona psychoruchowo. Wydawało mi się to takie proste – kilka badań, lekarze postawią diagnozę, a ja wtedy zrobię wszystko, by Natalkę wyleczyć.

W najgorszych koszmarach nie przypuszczałam, że życie napisze dla nas inny scenariusz.

Ile badań zrobiliśmy przez te wszystkie lata? Ilu lekarzy odwiedziliśmy, w ilu szpitalach, poradniach byliśmy? Ile godzin rehabilitacji, niekiedy bardzo bolesnej, ma za sobą Natalka? Nie jestem w stanie policzyć, tak jak nie zliczę tych straconych złudzeń i łez… Podejrzewano schorzenia genetyczne, metaboliczne, neurologiczne… Wszystkie teorie kolejno odrzucano. Diagnozowanie Natalki ciągle trwa. Lekarze wciąż nie potrafią określić, na co choruje moja córeczka. Tymczasem Natalka wciąż nie chodzi, nie używa rączek, nie umie mówić, nie jest w stanie wyrazić swoich myśli i potrzeb jak zdrowe dziecko

Nie poddając się i szukając dalej na własną rękę w lutym 2015 r. trafiliśmy do ukraińskiego lekarza Vitalija Vela, który zdiagnozował u Natalii niestabilność w odcinku szyjnym kręgosłupa (kręgi C1-C2) i niewydolność tętnicy kręgowo-podstawnej, co powoduje zaburzenia krążenia mózgowego prawdopodobnie na skutek urazu okołoporodowego.

Rozpoczęliśmy terapię tkanek miękkich kręgosłupa. Już po pierwszej terapii z Dr Vel zauważyliśmy poprawę. Natalia przestała być „nieobecna”, nie krzyczy w ciągu dnia, poprawiło się napięcie mięśniowe oraz czucie ciała – mała ma lepszą równowagę, stoi stabilniej, lepiej siedzi i prowadzona za ręce coraz lepiej chodzi. Poprawiły się także funkcje poznawcze, rozumienie, zwiększyła się  koncentracja. Natalka coraz częściej i ładniej wypowiada pojedyncze słowa ( choć nadal nie chce powtarzać).

Jednak, aby terapia przynosiła dalsze efekty musi być powtarzana i przeprowadzana w niewielkich odstępach czasowych, a koszty turnusów rehabilitacyjnych znacznie przekraczają nasze możliwości finansowe.

Dlatego zwracamy się o pomoc…

 

Natalia jest podopieczną Fundacji „Król i Smok”

 

Krol-i-Smok-logo-RGB-black

a także 

Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”

 

 

logo-Fundacji-Dzieciom-png-238x238