Koszty związane z montażem fotowoltaiki

Na przestrzeni ostatnich lat widać znaczne zainteresowanie zieloną energią, oraz sposobami jej pozyskiwania. Montaż paneli fotowoltaicznych zaliczyć można do najpopularniejszego rozwiązania dla domów indywidualnych, oraz budynków przedsiębiorstw. Jeśli jesteś zainteresowany założeniem instalacji fotowoltaicznej, koniecznie przeczytaj poniższy tekst. Dowiesz się z niego z jakimi kosztami musisz się liczyć.

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Instalacja fotowoltaiczna jest długoterminową inwestycją w związku z tym zyski z tego rozwiązania pozyskiwania energii czerpie się przez parę lat. Dzięki wykorzystaniu paneli PV zyskać można darmową energię, oraz wymierne oszczędności związane z brakiem rachunków za prąd, w których znaczną część stanowią opłaty stałe związane z używaniem sieci energetycznej. Warto wiedzieć, że posiadanie własnej przydomowej elektrowni buduje niezależność w stosunku do rosnących cen energii elektrycznej. Na sam zwrot z inwestycji czekać trzeba czasami 8 lat, natomiast korzyści osiąga się przez 25-35 lat. Jednak aby mówić o zyskach, najpierw należy przeanalizować koszty związane z montażem instalacji.

Koszt instalacji fotowoltaicznej zależy od:

  • usługi montażu
  • zapotrzebowania na moc instalacji fotowoltaicznej
  • miejsca montażu
  • wybranego rodzaju, oraz jakości komponentów

Na całościową kwotę związaną z instalacją paneli fotowoltaicznych może wpłynąć zastosowanie metody wsparcia finansowego. Rozwiązaniem jest skorzystanie z programów rządowych takich jak Mój Prąd, czy Czyste Powietrze, oraz odliczenie montażu fotowoltaiki od podatku dochodowego.

Co znajduje się w cenie instalacji fotowoltaicznej?

Na koszt instalacji fotowoltaicznej składa się kilka kluczowych elementów. Producenci oferują wiele rozwiązań paneli fotowoltaicznych, oraz inwerterów solarnych. Bez nich praca całego systemu nie jest możliwa.

Inne elementy instalacji fotowoltaicznych to:

  • montaż paneli fotowoltaicznych, którego cena waha się w kwotach 3000-5000 zł
  • przewody łączeniowe, oraz inne okablowanie, które wyceniane jest w okolicach 2000-3500 zł

Warto pomyśleć o zastosowaniu rozwiązania takiego jak magazyn energii. Jest on dodatkowo płatny, natomiast służy do akumulowania wyprodukowanej energii elektrycznej. Przy zastosowaniu tego typu rozwiązania trzeba doliczyć dodatkowy koszt w wysokości od 6 tysięcy złotych do nawet 50 tysięcy. Koszt zależy od wielkości komponentu do magazynowania energii. Dobrze wiedzieć, że takie rozwiązania można dodatkowo zainstalować na każdym etapie korzystania z fotowoltaiki.